Góry Świętokrzyskie – prawdziwy diament w koronie

Dodano przez dnia lip 26, 2013 w Regiony, które warto odwiedzić | 1 komentarz

Polska ma ten niepodważalny atut, że posiada dostęp zarówno do morza jak i do gór. Co więcej mamy kilka ciekawych i atrakcyjnych masywów, które różnią się między sobą pewnymi specyficznymi cechami ukształtowania i właśnie dzięki temu są tak interesujące dla turystów. Najwyższe są oczywiście Tatry, jednak wiele wspaniałych miejsc znajduje się również w Górach Świętokrzyskich, które co roku przyciągają licznych amatorów pieszych wypraw.

Nazwa Góry Świętokrzyskie pochodzi od Świętego Krzyża, który znajduje się w klasztorze na Łysej Górze. Nie jest to jednak najwyższy tutejszy szczyt. Pierwsza co do wysokości jest bowiem Łysica wznosząca się 612 m n.p.m. Bardzo dużą atrakcją dla wszystkich przyjeżdżających w te strony jest również Jaskinia Raj, która zaskakuje swoim niesamowitym wyglądem i oczarowuje wszystkich turystów.

Będąc w tej okolicy warto zwrócić uwagę również na Zamek w Chęcinach. Jego ruiny są bardzo często odwiedzanym miejscem, z którym wiąże się wiele ciekawych historii. Skoro o zamkach mowa, będąc w województwie świętokrzyskim warto zobaczyć również Krzysztopór, który w powstał w XVII wieku na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego.

Wszystkie te informacje potwierdzają tylko fakt, że Góry Świętokrzyskie i ich okolice są bardzo interesującym regionem turystycznym, który powinien poznać każdy Polak.

One Comment

  1. Wszędzie można znaleźć coś urzekającego, nawet w wydawać by się mogło najmniej atrakcyjnych miejscach. Zależy to po prostu od tego, co kto szuka i co kogo urzeka. Góry Świętokrzyskie to niezbyt dobre miejsce do uprawiania narciarstwa, ale już dla osób, które lubią długie spacery, wyprawy na grzyby lub aktywną turystykę w formie trekkingu lub jazdy na rowerze, mogą być miejscem idealnym